• pobřeží v Chorvatsku

Chorvatsko - vstupní brána na Balkán

Chorvatsko se stalo již tradiční destinací českých turistů a je každoročně při výběru dovolené pro náš národ jedničkou.

Chorvatsko se stalo již tradiční destinací českých turistů a je každoročně při výběru dovolené pro náš národ jedničkou. Návštěva brány Balkánu je stále finančně poměrně dostupná, je nabízeno množství levných ubytování, ať už v apartmánech nebo hojně navštěvovaných kempech.

Pás od Istrie po Dalmácii je bohatý na zážitky.

Nejen pobřeží ale láká každoroční průvody turistů, za shlédnutí stojí také vnitrozemí, ve kterém se můžeme vydat v Dinárských horách po stopách Vinetoua (Pierre Brice) a Old Shatterhanda (Lex Barker) na Plitvických jezerech.

Za Slovinskou hranicí leží na Istrii krásná historická města; Poreč, Rovinj, Pula - ve které můžete objevit i zmenšené koloseum, arénu pro zápasy otroků (ne dětí). Pokud se od Istrie posuneme směrem na východ, můžeme objevit přístav Rijeka, který s necelými 130 000 obyvatel je třetím největším chorvatským městem, upozornit můžeme na blízkost Kvarnerských ostrovů Krk a Cres. Přičemž krk je od roku 1980 spojený s pevninou vysutým mostem. Jedná se o oblíbená milovníky kempování.

Pokračujeme po pobřeží a nacházíme se v druhém největším (opět přístavním) městě Split s 210 000 obyvateli.

Neměli byste minout zbytky Diokleciánova paláce, zařazený od roku 1979 v UNESCO. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží, hlavně jeho jižní část, dostupnější. Jako návštěvníci Chorvatska byste neměli vynechat ani Záhřeb, největší chorvatské město a zároveň i sídlo hlavní, nacházející na jeho severovýchodě. Žije zde 800 tisíc obyvatel, je důležitým dopravním uzlem mezi Jadranem a střední Evropou.

Dvě stě kilometrů jižně od Záhřebu leží v přibližně půli Chorvatska Zadar, který se 75 tisíc obyvateli řadí do TOP5 Chorvatských měst. Za zmínku rozhodně stojí i Dalmátské ostrovy - Hvar, Rab, Brač, Korčula, Vis nebo Mljet. Pyšní se hlavně nedotčenou přírodou.

Nejčastěji Češi ale po pevnině míří níže, a to na Makarskou riviéru - nebo ještě dále, do Dubrovníku, "perly jadranu" na jihu Dalmácie na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Makarska leží přibližně 60 km jižně od Splitu, je proslulá svými malými obchůdky a kavárnami na břehu Jaderského moře. Pokud se posuneme o 140 km jižněji, nacházíme se v Dubrovníku. Je to historický přístav, který ve středověku dokázal konkurovat i Benátkám. Je také památkou UNESCO od téhož roku - 1979. Také je zajímavý tím, že tu roku 1317 byla postavena třetí nejstarší lékárna v Evropě. Doporučujeme trasu pečlivě naplánovat, cestu z ČR na Istrii zvládnete za noc. Při cestě dále je vhodné alespoň přespat v jednom z dálničních odpočívadel ve Slovinsku.

Pokud se vydáváte na Istrii, je vhodné za rakouským Klagenfurtem vyjet do hor na hraniční přechod Loiblpaß/Ljubelj. Na své si v horské soutěsce přijdou milovníci přírodních scenérií i vášniví řidiči v serpentinách. Slovinsko je navíc protkáno sítí dálnic, takže je vhodné se napojit u Kranje na dálnici až do Chorvatska. Platí se mýtné, které je poměrně drahé, nicméně dálnice jsou velmi kvalitní a navíc lemuje Julske Alpy včetně velkého úseky památky UNESCO - Skocjancké a Postojne jamy.

Pokud byste přece jen jeli mimo dálnici, tak se můžete zastavit u termálního jezera Bled, které se nachází přibližně 80 km severozápadně od Lublaně. U Lipice lze spatřit také sněhově bílé koně, Lipicány, na které si dělá nároky také Rakousko. Na Slovinsko si zkrátka doporučujeme vyhradit alespoň jeden den, který můžete strávit také u čtyřicetikilometrového pásu moře od Koperu, Izoly, Piranu až po Portorož.

Chorvatsko - základní info:mapa

-počet obyvatel: 4,3 milionu

-rozloha: 56 542 km² (0,01% vodní plochy)

-hlavní město: Záhřeb

-měna: chorvatská kuna

-v EU: ano

-v Schengenském prostoru: ne

- Celková délka pobřeží Chorvatska je 5844 km, z toho pobřeží ostrovů a je 4032 km. Počet ostrovů a útesů je 1185. Největší ostrovy jsou Cres a Krk. Obydlených ostrovů najdeme na 50.

 

 

 

 

 

cestovní agentura brno
Cestovní agentura Dalmatour
Obchodní centrum MAX
Kubíčkova 8
635 00 Brno-Bystrc

email:dalmatour@dalmatour.cz

© 2014 | DALMA TOUR vaše Chorvatsko 2018

Kontaktujte nás
+420 775 904 811
+420 608 123 983
+420 603 706 975 (09.00 - 22.00)
+420 515 551 510 (9.00 - 18.00)

Provozní doba kanceláře:
PO - PÁ od 9:00 - 18:00 hodin
( po předchozí domluvě kdykoliv i o víkendech )